Home    Studio    Mastering    Artykuły   Remastering Płyt i plików
 FAQ    Kontakt    Linki

 
  MASTERING
  

zobacz także:    Mastering -przykłady mp3 >>     Mastering - historia >>

Mastering – co to jest mastering?

Mastering to finalne, ostateczne ukształtowanie brzmienia przed produkcją na płyty CD.

Chodzi tu o uzyskanie najwyższej możliwej jakości technicznej materiału zawartego na nośniku tak, aby mógł on konkurować i wygrywać z innymi nagraniami obecnymi już na rynku.

Mastering zapewnia brzmienie przyjemne, mocne, z dobrze wyważonym basem i środkiem oraz górą pasma, ale jednocześnie szczegółowe i takie, które najlepiej odtwarzane jest na różnym sprzęcie. Na przykład w samochodzie, niewielkim radiu, telefonie czy małej wieży stereo.

Artyści wysyłający swoje demo do radia albo wytwórni płytowej również powinni najpierw poddac je obróbce masteringu. Zapewni to lepszy odbiór ich pracy.

 

Mastering – jego cel  

Muzycy wykonują ogromną pracę przy nagrywaniu swoich utworów. Nakład ich czasu i wysiłku jest naprawdę olbrzymi. Jest więc bardzo ważne, aby końcowa jakość dźwięku była zawsze najwyższej klasy, tak aby nagranie to mogło brzmieć równie dobrze, jak inne nagrania na rynku muzycznym.   

Właściwie zmasterowane nagranie musi brzmieć nie tylko nienagannie technicznie, ale musi również w optymalny sposób podkreślać zamysł artysty. Dopiero połączenie tych dwóch czynników - technicznego i artystycznego sprawia, że zmasterowane nagranie jest prawdziwym dziełem sztuki uwiecznionym na płycie CD zdolnym przenieść każdy niuans emocji Artysty w nawet najdalszą przyszłość. 

Jak wykonuje się Mastering?

W odróżnieniu od miksowania mastering wykonuje się na już gotowym, zgranym materiale, czyli na miksie. Chodzi tu o uzyskanie optymalnego brzmienia, wysokiej głośności bez odczuwalnego spadku jakości i odpowiedniego balansu tonalnego nagrania przed skierowaniem go do seryjnej produkcji CD. Właściwie wykonany mastering znakomicie poprawia jakość materiału muzycznego.

Profesjonalnie wykonany mastering CD zawiera pewne elementy techniczne, jak listy PQ, kody ISRC, tekst CD, itd. (tzw. Red Book standard). Firmy wydawnicze płytowe (labels) najchętniej przyjmują gotowy materiał po masteringu aby nie ponosić dodatkowych kosztów i oczywiscie taki, który dobrze brzmi.  Są zainteresowane najlepszą możliwą jakością nagrań swoich artystów z jednego najważniejszego względu: chcą sprzedać jak najwięcej jak najlepiej brzmiących płyt


Mastering – pomiędzy sztuką a nauką

W masteringu technologia zajmuje na pewno ważne miejsce, ale najważniejsze jest tutaj doświadczenie, wyczucie artystyczne i ucho osoby wykonującej mastering. Jeśli posadzimy niedoświadczonego kierowcę do bolidu Formuły 1 to na pewno nie nadąży on za doświadczonymi kolegami i prawdopodobnie wysypie się na którymś zakręcie.

Mastering jest również sztuką, bo powinien podkreślać charakter utworu czy piosenki, tworząc dodatkowy klimat. Jeśli np. utwór jest powolny i tajemiczy, to jego mastering powinien uwypuklać jego ciemną stronę. Jesli zaś nagranie jest bardzo ekspresyjne, szybkie, to jego brzmienie po masteringu też powinno to podkreślać. Z kolei nagrania muzyki klasycznej czy kameralnego jazzu powinny po masteringu oddawać naturalność koncertu i wrażenie obecności słuchacza przed linią instrumentów.

Hity zajmujące pierwsze miejsca list przebojów, nagrania radiowe lub na fabrycznych płytach CD brzmią na ogół doskonale, są głośne, mają dużo basu i wysokich tonów, brzmią jednolicie i zarazem potężnie. Po prostu robią wrażenie. To dlatego, że zostały one właściwie zmasterowane. Twoja muzyka nie musi odbiegać od nich ani poziomem głośności ani szczegółowością brzmienia. Po specjalnej obróbce w naszym studiu uzyska ona brzmienie porównywalne z najlepszymi nagraniami w radiu czy też komercyjnymi płytami CD i kasetami w sklepach muzycznych. 



Jak przygotować mój materiał do masteringu >>
 


 
 




 

English version     

  




 

Studio Masteringu ECP
 
Mastering Studio  ECP

 

 

 

 

Tuning modyfikacja polepszenie poprawa brzmienia kolumn

 
Reaper Tutorial
 
Reaper
Warsztaty