Home        Biografia    Studio    Mastering    Artykuły    Albumy    Sklep    Remastering Płyt i plików
 FAQ    Kontakt    Linki

 
  MASTERING
  

zobacz także:    Mastering -przykłady mp3 >>     Mastering - historia >>

Mastering – co to jest mastering?

Mastering to finalne, ostateczne ukształtowanie brzmienia przed seryjną produkcją na płyty CD lub demem dla wytwórni płytowej czy do radia. Oczywiscie chodzi tutaj o to, żeby było to brzmienie przyjemne, mocne, z dobrze wyważonym basem i środkiem oraz górą pasma.  Chodzi więc tu o uzyskanie najwyższej możliwej jakości technicznej materiału zawartego na nośniku tak, aby mógł on konkurować i wygrywać z innymi nagraniami obecnymi już na rynku.

Muzycy wykonują ogromną pracę przy nagrywaniu swoich utworów. Nakład ich czasu i wysiłku jest naprawdę olbrzymi. Jest bardzo ważne więc, aby końcowa jakość dźwięku była zawsze najwyższej klasy, tak aby nagranie to mogło brzmieć równie dobrze, jak inne nagrania na rynku muzycznym.   

Właściwie zmasterowane nagranie musi brzmieć nie tylko nienagannie technicznie, ale musi również w optymalny sposób podkreślać zamysł artysty. Dopiero połączenie tych dwóch czynników - technicznego i artystycznego sprawia, że zmasterowane nagranie jest prawdziwym dziełem sztuki uwiecznionym na płycie CD zdolnym przenieść każdy niuans emocji Artysty w nawet najdalszą przyszłość. 

Mailowe Warsztaty Muzyczne...>>>Mastering – jego cel

W odróżnieniu od miksowania mastering wykonuje się na już gotowym, zgranym materiale, czyli na miksie. Chodzi tu o uzyskanie optymalnego brzmienia, najwyższej możliwej średniej głośności bez odczuwalnego spadku jakości i najwyższej klasy balansu tonalnego nagrania przed skierowaniem go do seryjnej produkcji tysięcy kopii CD. Właściwie wykonany mastering może bardzo wydatnie poprawić jakość materiału muzycznego, zwłaszcza wtedy, gdy miks i zgranie nie były wykonane profesjonalnie. Ponadto, profesjonalnie wykonany mastering CD zawiera pewne elementy techniczne, jak listy PQ, kody ISRC, tekst CD itd. (tzw. Red Book standard). Firmy płytowe są zainteresowane najlepszą możliwą jakością nagrań swoich artystów z jednego najważniejszego względu: chcą sprzedać jak najwięcej jak najlepiej brzmiących płyt. Mastering – pomiędzy sztuką a nauką

Mówi się, że mastering jest tyleż nauką, co sztuką. Jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, gdyż bardzo wiele zależy tu od doświadczenia osoby podejmującej decyzje w całym tym procesie. Technologia zajmuje tutaj niezmiernie ważne miejsce, ale jeszcze bardziej ważne jest tutaj doświadczenie, wyczucie artystyczne i ucho osoby wykonującej mastering. To tak, jakbyśmy posadzili mało doświadczonego pilota za sterami supernowoczesnego naddźwiękowego samolotu, sam fakt posiadania go do dyspozycji nie czyni z niego mistrza pilotażu, a może stać się to w jego rękach po prostu niebezpieczne. 

Mastering ma jeden zasadniczy cel: sprawić, aby muzyka odtwarzana na jakimkolwiek rodzaju sprzętu z płyty, z radia, na słuchawkach mp3 player’a zabrzmiała tak dobrze jak to tylko możliwe. Ma to duże znaczenie przed prezentacją materiału w firmie płytowej, rozgłośni radiowej lub jego powielaniem w wielkoseryjnej produkcji tysięcy egzemplarzy. Hity zajmujące pierwsze miejsca list przebojów, nagrania radiowe lub na fabrycznych płytach CD brzmią na ogół doskonale, są głośne, mają dużo basu i wysokich tonów, brzmią jednolicie i zarazem potężnie. Po prostu robią wrażenie. To dlatego, że zostały one właściwie zmasterowane. Twoja muzyka nie musi odbiegać od nich ani poziomem głośności ani szczegółowością brzmienia. Po specjalnej obróbce w naszym studiu uzyska ona brzmienie porównywalne z najlepszymi nagraniami w radiu czy też komercyjnymi płytami CD i kasetami w sklepach muzycznych. Jak przygotować mój materiał do masteringu >>
 


 
 
 

English version     

  
 

Studio Masteringu ECP
 
Mastering Studio  ECP

 

 

Koncerty

 

Tuning

  Reaper Tutorial
  Reaper
Warsztaty

 

  Naprawa i regulacja gitar i gitar basowych