Home     Studio    Mastering    Artykuły      Remastering Płyt i plików
    FAQ    Kontakt    Linki

  
 MIKSOWANIE  MUZYKI
-Tricki i tajemnice



Miksowanie ścieżek
 

Miksowanie to sztuka łączenia pojedynczych ścieżek utworu muzycznego tak, aby uzupełniały się wzajemnie i utworzyły one jedną całość, będącą czymś więcej, niż tylko sumą poszczególnych ścieżek. Każda ze ścieżek utworu muzycznego powinna być tak ukształtowana procesorami, aby stanowić jak najlepszą składową całości brzmienia. 
 

Błędem jest dążenie do uzyskania efektu takiego, aby każda ze ścieżek solo brzmiała jak najpełniej czy najpotężniej. Przy odtwarzaniu wszystkich ścieżek taka obróbka prowadzi do wzajemnego wygaszania się częstotliwości, a cały miks zabrzmi płasko i niewyraźnie (efekt "masking").
Nie jest możliwe całkowicie usunąć ten błąd drogą samego masteringu. Końcowa jakość nagrania muzycznego jest bardzo wysoce uzależniona od obydwu tych procesów, tzn. od miksu i masteringu. 

Jakkolwiek odpowiedni mastering potrafi bardzo wyraźnie poprawić błędnie zmiksowany materiał, to jednak nie jest on w stanie uzyskać takiego rezultatu jak na poprawnie, znakomicie zmiksowanym materiale. 

W celu perfekcyjnego ukształtowania brzmienia poszczególnych ścieżek w miksie stosuje się różne narzędzia, takie jak procesory dynamiki, efekty typu echo i pogłos, equalizery, enhancery i inne. Właściwie wykonany miks powinien być wykonany w ten sposób, że wszystkie instrumenty są doskonale słyszalne, ale żaden nie przeszkadza drugiemu i wszystko wzajemnie się uzupełnia, tworząc doskonałą całość, zarówno w sensie spektrum brzmieniowym jak i stereofonii. 
W przypadku nagrania z wokalem ważne jest, aby był on odpowiednio wyeksponowany w stosunku do innych instrumentów, które tworzą podkład. 

W miksowaniu używa się różnych narzędzi, z których najważniejsze to equalizer, kompresor oraz procesory pogłosowe. Gdy materiał jest rejestrowany na cyfrowym rejestratorze używając niewiele analogowego sprzętu w torze audio podczas nagrania, ważne jest niezmiernie zastosowanie właściwych urządzeń wzbogacających brzmienie ścieżek przed końcowym wykonaniem mixdown’u. 
Cechą dźwięku cyfrowego jest bowiem to, że pomimo nienagannych mierzonych parametrów technicznych, nie chce się on właściwie łączyć we współbrzmieniach ścieżek w mikse, i chociaż każda ze ścieżek solowo może zabrzmieć bardzo przekonywująco, to jednak ta sama ścieżka może być bardzo trudna do prawidłowego ustawienia w miksie. 
W epoce sprzętu anologowego, gdy sygnał przechodził przez lampowe czy wczesnotranzystorowe przedwzmacniacze i mikser, by w końcu być nagrany na szpulowych magnetofonach o specyficznym brzmieniu, miksowanie było łatwiejsze, gdyż ścieżki łączyły się niejako same. W dobie surowo brzmiących urządzeń cyfrowych sprawiających, że każdy instrument brzmi bardzo potężnie, miksowanie jest już trudniejsze. Dlatego brzmienie każdej ścieżki musi być niejako wymuszone procesorami korzystając z klasycznych wzorców brzmienia na nagraniach wykonanych na sprzęcie analogowym. 

Jakie procesory powinny być użyte? Dźwięk klasycznych nagrań analogowych powstawał w oparciu o lekko przesterowaną taśmę magnetofonową, a po drodze przechodził przez liczne urządzenia, które dodawały mu swojego charakterystycznego błysku brzmieniowego. Miksując w świecie cyfrowym należy o tym pamiętać i starać się powtórzyć ten proces przez użycie odpowiednich procesorów. Czy będą to urządzenia sprzętowe, czy też programowe nie jest aż tak bardzo istotne jak to, w jaki sposób będziemy obrabiać ścieżki. Więcej o dyskusji co góruje, sprzęt czy oprogramowanie można przeczytać tutaj.


 
Czego należy unikać w swoich miksach?…
Unikaj normalizacji, konwersji częstotliwości próbkowania i różnych rodzajów kompresji stratnych (np. mp3, Real Audio, AAC, WMA itd.) Te rzeczy mogą uszkodzić lub zniszczyć nagranie, jeśli są używane nieprawidłowo i mogą bardzo znacząco wpłynąć na jakość Twoich miksów. 
Referencyjne nagrania oraz płyty CD...
Akceptujemy nagrania referencyjne jako przykłady, jak ma brzmieć muzyka po procesie masteringu. Mogą one być nadsyłane pocztą w postaci płyty CD, jak również drogą internetową w postaci plików mp3 o częstotliwości przynajmniej 128 kb\sek. Zachęcamy do zamieszczenia utworów wzorcowych innych wykonawców w celu referencji brzmieniowych, jakie chciałbyś uzyskać. 


Wszystkie artykuły objęte są międzynarodowym prawem autorskim. 
Copyright ® by Mariusz Wojtoń, 2007-2023. Kopiowanie, wykorzystywanie fragmentów w jakichkolwiek celach bez porozumienia z autorem wzbronione. 

Emotion Converting Plant is a registered trademark of Mariusz Wojtoń.

English version     

 

  





 

Studio Masteringu ECP
 
Mastering Studio  ECP

 

 

 

 

Tuning modyfikacja polepszenie poprawa brzmienia kolumn