Home      Studio    Mastering     Artykuły      Remastering Płyt i plików
    FAQ    Kontakt    Linki

  
 
MASTERING - historia


W ujęciu tradycyjnym słowo „mastering” oznacza proces transferu gotowego zmiksowanego nagrania do urządzenia wykonującego matrycę do produkcji płyty winylowej. W najbardziej renomowanych studiach nagraniowych, takich jak Tamla Motown w Detroit czy EMI Studios przy Abbey Road w Londynie nie stosowano na ogół zbyt radykalnych zabiegów podczas tego procesu. 
 

Często taśmy przychodzące do pomieszczenia technika masteringowego opatrzone były karteczkami, ażeby nie zmieniać eq ani nie stosować kompresji. W miarę upływu czasu zaczęto jednak coraz bardziej ingerować w oryginalny miks nagrań, odkryto, że nawet najlepiej wykonany mixdown nagrania może być jeszcze bardziej polepszony brzmieniowo, jeśli zastosuje się na nim odpowiednie procesory panoramy stereofonicznej, equalizacji, dynamiki czy podrasowania brzmienia za pomocą enhancerów. 

W latach osiemdziesiątych artyści tacy jak Michael Jackson, Madonna czy Whitney Houston szeroko stosowali na swoich nagraniach właśnie tego typu polepszacze brzmienia, jak na przykład osławiony procesor BBE. Właśnie w latach osiemdziesiątych na dobre weszła do studiów nagraniowych na całym świecie technika cyfrowa- nagrywanie ścieżek za pomocą różnych typów rejestratorów cyfrowych, początkowo z nośnikiem taśmowym jak DAT’y a później rejestratorów posługujących się płytami i wreszcie dyskami twardymi. 
Taka technika nagrywania dawała przewagę nad urządzeniami analogowymi ze względu na znacznie łatwiejszą edycję ścieżek i prostotę obsługi, pozbawiała jednak dźwięk pewnych charakterystycznych dla technologii analogowej bardzo korzystnych artefaktów jak delikatna kompresja, nasycenie dźwięku składowymi harmonicznymi, podbarwianie spektrum wpływające na znacznie przyjemniejsze dla ucha brzmienie. 

Technika cyfrowa ma bowiem to do siebie, że dźwięk tak zarejestrowany brzmi bardzo sucho, metalicznie, liniowo i chociaż pod względem mierzonych parametrów czysto technicznych wyraźnie góruje nad najlepszymi urządzeniami analogowymi, to jednak w sensie brzmienia im równie wyraźnie ustępuje. Dlatego proces masteringu zyskał mniej więcej w połowie lat osiemdziesiątych bardzo na znaczeniu, gdyż producenci i realizatorzy nagrań odkryli, iż muzyka produkowana na sprzęcie cyfrowym utraciła coś ze swojej muzykalności. 

Mastering uzyskał nowy wymiar, stając się tym elementem produkcji muzyki, który przywracał muzyce utraconą głębię i piękno. Zaczęto ponownie wykorzystywać do miksu urządzenia analogowe, takie jak szpulowe magnetofony i lampowe equalizery i kompresory. Pojawiła się nowa technika wzbogacania cyfrowych nagrań polegająca na zgrywaniu cyfrowych ścieżek na magnetofon szpulowy z wysoką prędkością taśmy w celu nadania brzmieniu lepszego kontrastu, delikatnej kompresji i ciepła charakterystycznego dla nagrań powstałych na tego właśnie typu rejestratorach. 
Technika ta jest popularna po dzień dzisiejszy. Ponadto powstały liczne urządzenia mające symulować brzmienie sprzętu analogowego, a również programowe aplikacje do tego samego celu.


W Studiu Masteringu Emotion Converting Plant stosujemy wszystkie te techniki, gdyż naszym najważniejszym i zarazem jedynym motto jest najwyższej klasy dźwięk bez kompromisu dla każdego naszego Klienta. Nasze doświadczenie i wyposażenie umożliwia nam dostarczać Klientom zarówno najlepszy poziom usług, jak i najwyższą jakość dźwięku. Posiadając kilkunastoletnie doświadczenie w produkcji najwyższej klasy dźwięku oferujemy jednocześnie znakomita jakośc i przystepne ceny.    

 

Wszystkie artykuły objęte są międzynarodowym prawem autorskim. 
Copyright ® by Mariusz Wojtoń, 2007-2023. Kopiowanie, wykorzystywanie fragmentów w jakichkolwiek celach bez porozumienia z autorem wzbronione. 

Emotion Converting Plant is a registered trademark of Mariusz Wojtoń.

 

 

English version        





 

Studio Masteringu ECP
 
Mastering Studio  ECP

 

 

 

 

Tuning modyfikacja polepszenie poprawa brzmienia kolumn