Home   Studio    Mastering    Artykuły   FAQ    Kontakt    Linki

  
 
WARSZTATY REAPERA

Tricki i tajemnice jednego z najlepszych programów do produkcji muzyki w oparciu o komputer 

COCKOS REAPER - WARSZTATY
 

Reaper, program do produkcji muzyki typu DAW amerykańskiej firmy Cockos, jest obecnie jednym z najbardziej wszechstronnych i najlepszych narzędzi do produkcji muzyki w każdym stylu. Co więcej, jest niebywale tani, wiec dostępny praktycznie dla każdego. Nawet w wersji demo nie posiada żadnych ograniczeń, poza pięciosekundowym ekranem powitalnym.

Reaper jest nowoczesnym programem, powstałym w 2006 r. Instaluje się i uruchamia niezwykle szybko. Jego plik instalacyjny zajmuje zaledwie około 5 mb, a po instalacji Reaper zabiera tylko nieco ponad 20 mb. Pomimo to, Reaper daje powody do obawy nawet najlepszym programom DAW obecnym na rynku od lat 90'. A właściwie to góruje nad nimi we wielu aspektach.    

Reaper posiada wszystkie funkcje najbardziej rozbudowanych programów takich jak Fruity Loops, Cubase, Logic Audio, Pro Tools, Cakewalk Sonar, Ableton Live, a przy tym jest niebywale elastyczny, szybki w działaniu i zabiera naprawdę mało miejsca na dysku komputera. Znakomicie działa na laptopach, a nawet może być uruchamiany z pendrive'wów! Jeśli ktoś lubi pracować w programach takich jak Ableton Live to szybko znajdzie wiele analogii do Reapera. Fruity Loops działa znakomicie jako wtyczka w Reaperze, tak więc nie musimy rezygnować z tego świetnego programu aby rozszerzyć swoje możliwości produkcyjne o nowe funkcje dostępne w Reaperze. Reaper doskonale nadaje sie do tworzenia nowoczesnych stylów nowoczesnej muzyki, takich jak Club, Techno, House czy Hip Hop\Rap. Style te tworzy się bardzo często w oparciu o sekwencery krokowe, loopy oraz algotmy zmiany tempa. Ponieważ Reaper posiada świetne algorytmy do dopasowywania loopów do tempa projektu, tworzenie nawet bardzo rozbudowanych projektów opartych na loopach jest bardzo proste i intuicyjne, a 64-ro bitowy silnik miksujący programu zapenia znakomite, profesjonalne brzmienie. Reaper obsługuje wtyczki VST oraz DX, wliczając w to oczywiście wirtualne instrumenty. Program jest wyposażony w znakomity system przeglądania sampli i loopów zwany Media Explorer. Pozwala on na szybki wybór potrzebnego loopu czy efektu, filtrowanie ich wg. nazwy i doskonałą nawigację po wszystkich posiadanych zasobach loopów czy sampli.

Jednocześnie stale brak w Polsce odpowiednich opracowań, umożliwiających jego sprawną obsługę przez muzyków, którym zależy na szybkim i profesjonalnym tworzeniu własnej muzyki w oparciu o komputer.

WARSZTATY REAPERA

Od kilku lat prowadzimy warsztaty Reapera, obejmujące wszystkie tematy związane z produkcją muzyki, takie jak jak nagrywanie, miksowanie czy mastering w tym programie. Warsztaty pozwalają opanować Reapera w krótkim czasie, wykorzystać jego możliwości z bardzo dużą korzyścią dla produkowanej przez siebie muzyki. Podczas Warsztatów omawiamy też różne tricki, jakie można stosować w tym programie, co pozwala na pełne wykorzystanie jego ogromnego wprost potencjału. Wszyscy ci, którzy rozpoczęli z nim pracę chwalą jego znakomity interface i prostotę obsługi, stabilność i szybkość działania, oraz liczne unikalne rozwiązania, jak np. świetny system katalogowania wtyczek, możliwość filtrowania różnych elementów menu i dopasowywania go do własnych potrzeb, najlepsze na świecie możliwości routingu ścieżek czy niebywale rozbudowane możliwości obsługi plików audio i midi przez jedną i tą samą ścieżkę! Reaper jest zdecydowanie programem, z którym warto się związać i poznać go dogłębnie! Wtedy proces tworzenia muzyki staje się przyjemnością, a tempo, w jakim tworzymy coraz to nowe projekty jest znacznie szybsze, niż przy używaniu innych programów.

Warsztaty prowadzimy zarówno dla osób początkujących (takich, które nie miały dotychczas kontaktu z Reaperem, lub znają go bardzo powierzchownie), oraz zaawansowanych, (czyli tych, którzy znają wprawdzie program dość dobrze i pracują na nim od jakiegoś czasu, ale chcieliby swoją wiedzę na jego temat pogłębić, czy wykorzystać więcej z jego bardzo szerokich możliwości. Podczas Warsztatów pracujemy na konkretnym materiale muzycznym, omawiając różne aspekty miksów w różnych stylach, pokazując zaawansowane zastosowanie automatyki, sendów, łańcuchów efektów, a każdy z uczestników ma możliwość zadawania pytań i praktycznego nauczenia się całego szeregu nowych umiejętności, które zdecydowanie poprawią jakość tworzonej przez niego muzyki.

Reaper nadaje się oczywiście doskonale do masteringu. Podczas warsztatów masteringowych omawiamy nie tylko samą istotę masteringu, ale jak najlepiej skonfigurować Reapera do tego zadania. Ponieważ sprawna obsługa samego programu to tylko wstęp do profesjonalnego masteringu, Warsztat uczy, jak prawidłowo podchodzić do tego wymagającego zadania i nie popełniać błędów.

Niezależnie od Warsztatów Reapera posiadamy własny, znakomicie opracowany Tutorial-podręcznik Reapera, który przyjrzyście i zwięźle pokazuje wszystkie aspekty konfuguracji i pracy z programem, od trackingu przez miksowanie, premastering do masteringu. Tutorial ten opracowany w całości po polsku w formacie pdf. Jest dostępny na naszej stronie w cenie tylko 26.99 zł.

                                                  REAPER PDF


Chętnych do wzięcia udziału w warsztacie Reapera prosimy o mailowe lub tefoniczne zgłoszenia wraz z określeniem, jakim poziomem jesteście zainteresowani. Terminy i miejsca, w którym Warsztaty są organizowane zależą od ilości zgłoszeń. O datach organizowania Warsztatów informujemy na bieżąco.

 

PROGRAM WARSZTATÓW

 

Warsztat jednodniowy (początkujący)
9:00 - zapoznanie z programem: historia firmy, kolejne wersje rozwojowe, odzew, jaki wzbudził Reaper po pojawieniu się w społeczności komputerowej produkcji muzyki

9:30 - instalacja: wybór odpowiedniego dysku i folderu, wybór folderów na zasoby takie jak loopy, pliki midi, pojedyncze sample

10:00 - konfiguracja wstępna programu, omówienie podstawowych opcji w ustawieniach

10:30 - zapoznanie z interfacem i podstawowymi oknami, z którymi będziemy pracować

11:30 - zapoznanie z typowymi komendami za pomocą myszki i klawiatury i sposobem, w jaki Reaper reaguje na te polecenia

12:00 - obsługa podstawowych funkcji za pomocą klawiatury, takich jak start\stop, przewijanie, rozszerzanie i zwężanie widoku, przeskok do pozycji startowej

12:30-1:00 przerwa na lunch

1:00 - podstawy nagrywania w Reaperze: tworzenie nowej ścieżki, uzbrajanie jej przed zapisem i konfiguracja wejść

2:00 - użycie wbudowanych efektów VST, podstawy tworzenia wysyyłki SEND.

3:00 - 4:00 - podstawy importu nowych plików, zapis i konsolidacja projektu, rendering końcowy

4:00-5:00 - pytania i odpowiedzi

Cena Warsztatu 150 zł

Warsztat jednodniowy (średnio zaawansowani)

9:00 - edycja tracków - szybkie cięcie, przesuwanie, powielanie elementów i crossfady. Szybka nawigacja i zmiana widoków w projekcie przy pomocy myszki lub klawiatury.

10:30 - zaawansowane techniki zmiany tempa

11:30 - edytor komend klawiaturowych Action List. Ponieważ płynne opanowanie programu jest bardzo ważne w sprawnym tworzeniu muzyki warto poświęcić sposo uwagi temu edytorowi. Tutaj możemy skonfigurowac ulubione skróty klawiaturoowe, dopasować je do swoich upodobań i nawyków a także zapisywać i iimportować gotowe ustawienia. Odpowiednie opanowanie skrótów klawiaturowych niezwykle przyśpiesza pracę z Reaperem.

12:30-1:00 przerwa na lunch

1:00 - automatyka ścieżek oraz pluginów. Różne sposoby jej edycji

2:00 - nagrywanie i edycja midi

4:00 - 5:00 - pytania i odpowiedzi

Cena Warsztatu 180 zł 

Warsztat jednodniowy (zaawansowani)

9:00 - zaawansowane funkcje miksera Reapera

10:30 - automatyka: edycja obwiedni automatyki

11:30 - automatyka: różne sposoby wprowadzania danych

12:30-1:00 przerwa na lunch

1:00 - historia - wykorzystanie funkcji redo

2:30 - korygowanie drobnych wad rytmiicznych oraz wad intonacji np. wokalu

4:00-5:00 - pytania i odpowiedzi

Cena Warsztatu 200 zł

Warsztaty dwudniowe (początkujacy)

Dzień pierwszy jest taki sam jak dla Warsztatu jednodniowego. Podczas drugiego dnia Warsztatu dowiecie się, jak kontynuować pracę z Reaperem, poznacie jego bardziej zaawansowane funkcje takie jak automatyka czy edycja skrótów klawiaturowych. Oto program Warsztatu:

9:00 - grid i snapping. Ustawianie optymalnej rozdzielczości dla pracy zarówno z muzyką techno i rap,
jak i z muzyką rockową.

10:30 - jak stosować zaznaczenia i markery w projektach Reapera.

12:30-1:00 przerwa na lunch

1:00 - Docker, czyli używanie zakładek w oknie miksera oraz ustawianie przezroczystego widoku dla miksera.

2:00 - Fady i crossfady na ścieżkach. Więcej o nagrywaniu: submiksy, stems, punch-in.

3:00 - Tworzenie grup i organizacja projektu.

4:00 - 5:00 - pytania i odpowiedzi  

Cena Warsztatu 260 zł

  

Warsztaty dwudniowe (średnio zaawansowwani)

Program pierwszego dnia Warsztatu jest taki sam jak dla Warsztatu jednodniowego. Program dnia drugiego wygląda nastepująco:

9:00 - zestawy okien.

10:00 - właściwości elementu, edytory zewnętrzne.

11:00 - kwantyzacja midi i audio, grooves

12:30-1:00 przerwa na lunch

1:00 - łańcuchy komend

2:00 - parameter modulation

3:00 - mapowanie tempa

4:00-5:00 - pytania i odpowiedzi

Cena Warsztatu 300 zł

Warsztat dwudniowy (zaawansowani)

Program dnia 1 jest taki jak dla Warsztatu jednodniowego. Dotatkowo podczas drugiego dnia poznamy:

9:00 - zaawansowane funkcje midi

10:30 - zaawansowane techniki miksowania. Kolejność efektów w łańcuchach insert. Jak stosować sendy, aby poprawić brzmienie ścieżek.

11:30 - tworzenie sendów dla instrumentów vst o wielu wyjściach

12:30-1:00 przerwa na lunch

1:00 - użycie instrumentów vst w zaawansowanych produkcjach

2:30 - podstawy masteringu w Reaperze

4:00-5:00 - pytania i odpowiedzi

Cena Warsztatu 350 zł

  

English version     

 

  

 

Studio Masteringu ECP
 
Mastering Studio  ECP

 

 

 

 

Tuning modyfikacja polepszenie poprawa brzmienia kolumn

 
Reaper Tutorial