Home    Studio    Mastering    Artykuły    FAQ    Kontakt    Linki
 
  
                       Re-Mastering płyt CD i plików

Jak polepszyć jakość płyt CD? Jak przywrócić przyjemność słuchania   ulubionych nagrań muzycznych?

                                                    

Podstawową  przyczyną braku satysfakcji z odsłuchu ulubionej muzyki jest słaba jakość płyty lub pliku. Nie pomoże tu żaden sprzęt i żadne kolumny -  najważniejszą rzeczą jest jakość samego nagrania.

Jakości materiału muzycznego nie może zrekompensować nawet najlepszy zestaw głośnikowy, odtwarzacz cd, wzmacniacz czy też kable. 

Żaden sprzęt nie będzie w stanie dostarczyć nam satysfakcji, jeśli płyta jest zrealizowana płasko i plastykowo. Prowadzi to do częstych sytuacji, gdy miłośncy dobrej muzyki nie słuchają wielu swoich płyt, tylko dlatego, że jakość ich nagrania jest niska. Płyty takie  nie nadają się do odsłuchu na wysokiej klasy sprzęcie, który natychmiast obnaża ich braki zniechęcając nas do odsłuchu i powodując, że nawet najbardziej ulubione płyty często z czasów szkolnych leżą bezużyteczne, a sięgamy ciągle po te nowocześnie zrealizowane z obfitym dźwiękiem, głośno i wyraziście.

Prowadzi to słuchania (i szukania) sprzętu i jakości, a nie muzyki. A przecież technika Hi Fi została stworzona po to, aby pozwolić cieszyć się słuchaczowi ulubioną muzyką w takiej jakości, jakby wykonawca przebywał w zaciszu jego pokoju.  Odgradza nas to od doznań najwyższej artystycznej próby ze słuchania muzyki Mozarta, Beethovena, Chopina i wszystkich geniuszy muzyki klasycznej, których moglibyśmy na nowo odkryć, gdyby płyty z ich muzyką brzmiały satysfakcjonująco. Ale również tak liczne płyty z burzliwego okresu rozwoju jazzu, rocka czy popu mogłyby znów cieszyć nasze uszy, gdyby brzmiały tak dobrze, jak niektóre ze współczesnych realizacji. Grupy takie jak Pink Floyd, Deep Purple, Genesis, Queen, a wymieniać tu można w nieskończoność, są przykładami niebywałego talentu muzycznego, ale jakość realizacji ich nagrań jest daleka od tego, co może zaoferować współczesna technika dźwiękowa. Odstręcza nas to od słuchania ich nagrań, kierując w stronę daleko słabszych muzycznie, ale za to bardzo dobrze nagranych płyt innych wykonawców. 

Studio E.C.P.  wykonuje Remastering płyt CD i plików w cenie  150 zł/płyta lub 30 zł pojedyncze nagranie.

Ze względu na konieczność respektowania praw autorskich warunkiem jest przesłanie oryginalnej płyty CD. Po procesie poprawy brzmienia płyta taka nabiera zupełnie nowego wymiaru kolorytu brzmieniowego i otwiera zupełnie nowe możliwości wglądu w muzyczny świat naszych ulubionych kompozytorów czy zespołów, dając mnóstwo satysfakcji i czystej radości ze słuchania.

Poniżej zamieszczamy fragmenty zrealizowanych remasteringów płyt CD 

Na przykład znana i lubiana płyta Dire Straits Communique z roku 1978.


Płyta nagrana od 28 listopada to 12 grudnia 1978 w studiu Compass Point w Nassau na Bahamach. Miks wykonano natomiast w styczniu 1979 w Muscle Shoals Sound Studio w Alabamie, USA.
 
Producenci to Jerry Wexler i Barry Beckett, doświadczeni realizatorzy z tego studia. Beckett (pod pseudonimem B. Bear) również brał udział w nagraniu instrumentów klawiszowych na niektórych utworach.Dire Straits Communique


Dire Straits Communique

Dire Straits Communique

Jest to amerykańskie wydanie Warner Bross 1979.
Pragnę nadmienić, że na okładce znajduje się notatka:

"Muzyka na tym Cyfrowym Compact Dysku była oryginalnie nagrana na sprzęcie analogowym. Próbowaliśmy odwzorować możliwie najdokładniej

brzmienie oryginalnego nagrania. Jednakże Compact Dysk z powodu swojej wysokiej rozdzielczości może obnażać ograniczenia taśmy źródłowej".
Warner note


Ze swojej strony informujemy, że współczesna technika cyfrowa pozwala również znacznie poprawić niedomagania taśm źródłowich i przenieść je na zupełnie inny poziom jakości odbioru.


 


Once Upon A Time In The West oryginał CD
Once Upon A Time In The West remaster IH ECP

Communique oryginał CD
Communique remaster IH ECP

Portobello Belle oryginał CD
Portobello Belle remaster IH ECP

Single Handed Sailor oryginał CD
Single Handed Sailor  remaster IH ECP

Where Do You Think You're Going oryginał CD
Where Do You Think You're Going remaster IH ECP

Follow Me Home
Follow Me Home

Remastering CD przywrócił płycie jakosć i przyjemnosc odsłuchu.

Wielu entuzjastów grupy Genesis z pewnością chętnie wróciłoby do ich muzyki. Zwłaszcza po polepszeniu brzmienia, którego przykłady zamieszczam poniżej. Płyta CD jest oryginalnym wydaniem Atlantic z roku 1986.
Genesis Invisible TouchGenesis Invisible Touch

Po procesie remasteringu cd nagrania  uzyskują nowy poziom jakości, dający więcej satysfakcji z odsłuchu.

Remastering CD  przywraca zadowolenie i satysfakcję z jej słuchania.

Zapraszamy.


 

 

English version     

 

 

 

Studio Masteringu ECP
 
Mastering Studio  ECP

 

 

 

 

Tuning modyfikacja polepszenie poprawa brzmienia kolumn

   
  Reaper Tutorial

 

  Reaper
Warsztaty