Home    Studio    Mastering    Artykuły         Remastering Płyt i plików
    FAQ    Kontakt    Linki

  
 
MASTERING
- przygotowanie materiału do masteringu



Jak należy przygotować materiał do masteringu?

Kiedy przygotowujesz swój materiał do masteringu powinieneś przestrzegać pewnych reguł, które powinny być stosowane po to, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty dźwiękowe, ważne dla Twojej płyty.

Liczy się tutaj prawidłowy miks. Bez tego nagranie będzie po masteringu brzmiało wprawdzie o wiele lepiej, ale najlpesze rezultaty osiąga się, gdy jakość miksu i świetny mastering idą w parze. 


1 Przy wykonywaniu miksów końcowych przeznaczonych do masteringu zalecamy rozdzielczość 24-bit i próbkowanie 88 200 Hz. Daje to najpewniejsze, wolne od błędów rezultaty przy masteringu.

2 Prosimy o opis miksów, notatki na temat specjalnych wersji, wyciszeń i kolejności utworów, oraz ewentualnych specjalnych życzeń, na przykład wyciągnięcia sola gitarowego, syntezatora, wokalu, itp.

Uwagi na temat kompresji w miksie:
Kompresja jest czymś, co łatwo jest dodać, nie tak łatwo jednak odwrócić jej negatywne skutki! Dlatego kompresję i poziom końcowy nagrania (limiter) znacznie lepiej jest zostawić specjaliście. Prosimy o przysyłanie miksów na srednim poziomie głośnosci i nie kompresowanych. Jakość masteringu na takim miksie bedzie znacznie lepsza.

 

Na koniec podajemy kilka sugestii dotyczących poziomów poszczególnych elementów miksu:

Wokal w miksie
Wokal powinien być zmiksowany głośno, wyraźnie, na pierwszym miejscu, nawet, jeśli podczas słuchania miksu sprawia on wrażenie, że wystaje za bardzo ponad resztę. W typowym nagraniu rock, rap czy pop wokal powinien wypełnić 50% przestrzeni akustycznej miksu, będąc zdecydowanie na pierwszym planie. Istnieją jednak wyjątki, np. takie, gdy chcemy, aby wokal był celowo bardziej z tyłu albo stanowił jedynie tło dla innych, ważniejszych instrumentów. Mocno przetworzony wokal o charakterze efektowym czy chórki mogą pozostać w głębokim, ledwo słyszalnym tle jeśli taki jest zamysł utworu.

Perkusja i bas w miksie
Bębny powinny być zmiksowane dość głośno, ale bas nie może brzmieć zbyt ciężko czy głośno. W miksie powinno się go raczej "czuć" niż słyszeć. Właściwy mastering go wyciągnie i ustawi na odpowiednim poziomie i dynamice. Gdy bas jest ustawiony zbyt mocno wtedy zabiera zbyt dużo przestrzeni innym instrumentem i stanowi w procesie masteringu przeszkodę w odpowiednim ustawieniu wysokiego poziomu głośności całego nagrania. Ważne jest również, aby już w czasie miksu stopka i bas były ustawione nieco inaczej, o czym można przeczytać w zakładce o miksowaniu na tej stronie. Chodzi o to, aby bas i stopa nie grały tymi samymi częstotliwościami, tylko wzajemnie się uzupełniały. Np. jeśli uwypuklamy 55 Hz dla stopy, bas powinien grać w rejestrze nieco wyższym, powiedzmy 88 Hz. Wpłynie to bardzo pozytywnie na definicję (wyrazistość) i rozróżnialność tych instrumentów w zmasterowanym miksie.

Blachy w miksie
Należy uważać, aby blachy nie były zbyt głośne w miksie! Mają one jedynie ozdabiać nagranie od górnej granicy pasma, nie powinny natomiast w jakikolwiek sposób zagłuszać innych, ważniejszych elementów miksu. Ścieżki blach najkorzystniej rozstawić po bokach panoramy stereo, tak, aby wokal zajmujący środek nie był niczym przysłonięty. Blachy powinny mieć również raczej obcięte dolne granice pasma, tak aby były tylko ozdobnikiem miksu i nie zabierały zbyt wiele głośności innym instrumentom.

Akceptowane formaty plików

Preferowany nośnik to płyta CD\DVD z nagranym materiałem w formacie .wav. 24 bity 88 200 Hz.  Inne akceptowane formaty to .aiff.

Akceptujemy również zgrania wykonane na taśmie (szpuli) analogowej 1\4 cala z prędkościami od 9.5 cm \sek. (3.3\4 cala\sek) do 38 cm\sek (15 cali\sek). Istnieje możliwość przesłania nagrań przeznaczonych do masteringu drogą internetową, najbardziej odpowiedni format do tego celu to monkey audio – aplikacja pozwalająca na całkowicie bezstratne skompresowanie danych i szybki ich transfer drogą internetową, materiał nie traci absolutnie nic na jakości po powtórnym przywróceniu go to pierwotnego formatu. W przypadku niekompresowanych nagrań dobrym sposobem jest upload poprzez "Rapid Share". Format .mp3 jest właściwie akceptowalny w swoich wyższych częstotliwościach bitowych takich jak 256 czy 320 kbit\sek, ale nie zalecamy go, jako że jest to kompresja stratna i zawsze, teoretycznie przynajmniej, nasze nagranie utraci coś ze swojej pierwotnej jakości.



zobacz także: Mastering -przykłady mp3 >>
 

English version       

 

Wszystkie artykuły objęte są międzynarodowym prawem autorskim. 
Copyright ® by Mariusz Wojtoń, 2007-2023. Kopiowanie, wykorzystywanie fragmentów w jakichkolwiek celach bez porozumienia z autorem wzbronione. 

Emotion Converting Plant is a registered trademark of Mariusz Wojtoń.

 





 

Studio Masteringu ECP
 
Mastering Studio  ECP

 

 

 

 

Tuning modyfikacja polepszenie poprawa brzmienia kolumn

   
  Reaper Tutorial

 

  Reaper
Warsztaty